Narkoza i podtlenek azotu

narkoza_podtlenek_gl

W 4dent leczymy bez bólu i lęku. Prócz zwykłych metod znieczulających stosujemy narkozę i sedację wziewną podtlenkiem azotu (gazem rozweselającym), więc jeżeli Ty lub Twoje dziecko, odczuwacie silny lęk przed wizytą u stomatologa lub jeżeli macie nadpobudliwość nerwową i odruch wymiotny –  jedna z powyższych metod znieczulających będzie idealnym rozwiązaniem.

narkoza_podtlenek_txt1

WSKAZANIA DO STOSOWANIA NARKOZY LUB SEDACJI WZIEWNEJ

 • Silny lęk przed leczeniem i znieczuleniem u dzieci oraz dorosłych.
 • Nadpobudliwość nerwowa.
 • Odruch wymiotny i odruchy spastyczne.
 • Usuwanie złogów nazębnych.
 • Ciężkie i czasochłonne zabiegi chirurgiczne.

LECZENIE STOMATOLOGICZNE BEZ BÓLU – NARKOZA KATOWICE

Narkoza, czyli znieczulenie ogólne jest czasowym wyłączeniem świadomości. Leki podawane są dożylnie. Lekarzem wykonującym znieczulenie jest anestezjolog. Leczenie takie jest korzystnym rozwiązaniem w trudnych przypadkach, które wymagają sporo czasu i są obarczone sporym ryzykiem bólu mimo podania znieczulenia miejscowego. Główną zaletą wyboru znieczulenia ogólnego(narkoza) jest wyłączenie świadomości pacjenta w czasie zabiegu, dzięki czemu nie jest on narażony na stres i ból w związku z leczeniem. Lekarz anestezjolog kwalifikuje pacjenta do znieczulenia, wybiera jego rodzaj oraz czuwa nad stanem i bezpieczeństwem pacjenta w czasie trwania zabiegu.

Leczenie pod narkozą jest korzystną metodą w trudnych przypadkach medycznych, wymagających sporej ilości czasu i obarczonych ryzykiem silnego bólu mimo zastosowania znieczulenia miejscowego. Proponowana jest ona również dzieciom, które niestety są za małe na współpracę z dentystą, a ich ząbki wymagają szybkiej interwencji.

Przeciwwskazania do stosowania znieczulenia ogólnego:

 • Schorzenia układu krwiotwórczego (np. nasilona anemia).
 • Choroby serca i naczyń (np. niewydolność mięśnia sercowego wysokiego stopnia, zawał mięśnia sercowego).
 • Ciężka niewydolność wątroby, nerek.
 • Choroby układu nerwowego, w których występują drgawki (np. padaczka).
 • Choroby układu oddechowego (np. astma oskrzelowa).
 • Wstrząs (różnego pochodzenia).

By móc wykonać znieczulenie ogólne (narkoza), Pacjent musi zostać poddany szeregowi niezbędnych badań zaleconych przez naszego specjalistę.

LECZENIE W PEŁNYM KOMFORCIE – SEDACJA WZIEWNA KATOWICE

Sedacja wziewna to rodzaj znieczulenia, który przy zachowaniu świadomości, powoduje stan fizycznego odprężenia i przyjemnego oszołomienia. Gaz ten to mieszanina złożona z NO2 i tlenu. Podawany jest za pomocą naszej specjalnej maski nosowej, a jego ilość może być regulowana w zależności od potrzeb Pacjenta. Po upływie 30 minut od zakończenia podawania gazu Pacjent może bez obaw  funkcjonować: prowadzić samochód i maszyny, uprawiać sport itd.

Sedacja wziewna a dzieci

Dziecko jest jednym z najtrudniejszych pacjentów, trudność w leczeniu dzieci polega głównie na braku tolerancji dziecka na stres i ból. Tolerancja większości dzieci na ból jest praktycznie równa zeru. Stres wywołują przede wszystkim czynności dziecku nieznane oraz te, które niestety znane są już jako bolesne.  Tak naprawdę największa trudność w leczeniu dziecka polega na wyborze takiej metody postępowania z małym pacjentem, aby pozbawić go stresu i jakichkolwiek odczuć bólowych.

Sedacja wziewna stanowi świetną metodę uspokojenia pacjentów, którzy cierpią na paniczny lęk przed zabiegami stomatologicznymi oraz dla dzieci Sadacja polega na podaniu pacjentowi mieszaniny gazów: tlenu i podtlenku azotu, która sprawia, że pacjent zapada w stan przyjemnego oszołomienia i rozluźnienia. Za pomocą sedacji wziewnej uzyskuje się ograniczenie świadomości pacjenta oraz zniesienie czucia bólu. Cały czas jest utrzymywany kontakt z dzieckiem – jest to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa małego pacjenta. Bardzo łatwo można sterować dawką podtlenku azotu, pogłębiając lub spłycając głębokość sedacji w razie potrzeby. Pod wpływem gazu staje się on spokojny, bezwolny, zobojętniały na otaczającą go rzeczywistość. W trakcie zabiegu podawania sedacji dzieciom powinni towarzyszyć rodzice – zwiększa to poczucie bezpieczeństwa i komfort najmłodszych pacjentów. Sedacja wziewna nie jest zastępstwem dla tradycyjnych metod znieczulenia, a jedynie ich uzupełnieniem, by leczenie przebiegało w większym komforcie.

Przeciwwskazania do stosowania sedacji wziewnej:

 • Stan przeziębienia, powodujący niedrożność górnego odcinka dróg oddechowych,
 • 13 pierwszych tygodni ciąży
 • zdiagnozowane schorzenia na tle psychicznym
 • stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia
 • poważne choroby układu oddechowego (np. rozstrzenie oskrzelowe, czy rozedma płuc)
 • alkoholizm.

BEZPIECZNE GABINETY STOMATOLOGICZNE W KATOWICACH

Gwarantujemy bezpieczeństwo podczas stosowania określonego rodzaju znieczulenia. Nasi specjaliści podczas konsultacji zalecą NIEZBĘDNE badania, które potwierdzą czy Pacjentowi może zostać udzielony dany rodzaj znieczulenia: narkoza, sedacja wziewna (gaz rozweselający), znieczulenie miejscowe. Nasze centrum stomatologii w Katowicach wykorzystuje tylko sprawdzone preparaty znieczulające najwyższych, zagranicznych marek. Znieczulenie nie wpływa na funkcjonowanie Pacjenta po zabiegu.
Państwa zdrowie i radosny uśmiech jest dla nas BEZCENNY! 🙂