Korony – wykorzystywane są do odbudowy uszkodzonej lub całkowicie zniszczonej korony zęba, poprawy zębów przebarwionych lub martwych czy do wypełnienia szpar między zębami. Sprawdzają się w sytuacji, gdy ząb jest znacznie osłabiony, przez co mógłby się złamać. Korony rekonstruują zęby dając im nową ochronę. Swym wyglądem są niezwykle estetyczne.

Jest to rodzaj czapeczki zakładanej na stałe, na oszlifowany ząb. W zależności od wykorzystanego materiału wyróżniamy: korony Cerkon, korony porcelanowe, korony kompozytowe, korony metalowe licowane porcelaną.

Niezależnie od tego, czy ząb zniszczyła próchnica, czy też w inny sposób został uszkodzony, korona protetyczna pozwoli na zastąpienie zniszczonej części zęba najbardziej naturalnie wyglądającym, estetycznym, precyzyjnie wykonanym, i bezpiecznym uzupełnieniem. A co najważniejsze, wygląda zupełnie jak naturalny ząb. Korona odtwarza właściwy kształt fizjologiczny, przywraca prawidłową funkcję zgryzową, zapobiega złamaniu i zniszczeniu zęba.

Wysokie wymagania estetyczne stawiane uzupełnieniom protetycznym stały się powodem szeregu badań prowadzących do znalezienia rozwiązania protetycznego, które najlepiej będzie naśladowało naturalne szkliwo zęba. Dzięki nim uzyskane uzupełnienie protetyczne wykazuje takie same cechy jak naturalny ząb. Przez wzgląd na wysokie walory estetyczne uzupełnienia pełnoceramiczne proponowane są Pacjentom do rekonstrukcji uzębienia w strefie estetycznej. Cerkon czyli tlenek cerconu potocznie nazywany białym złotem ze względu na swoje doskonałe właściwości i wysoką wytrzymałość na zginanie znajduje coraz bardziej powszechne zastosowanie w odbudowach koron i mostów.

Korony pełnoceramiczne wykonane przez lekarzy i techników dentystycznych 4dent cechuje: NATURALNA TRANSPARENCJA, DOSKONAŁE EFEKTY ESTETYCZNE, GŁĘBIA BARW I PERFEKCYJNE DOPASOWANIE – korony pełnoceramiczne zrewolucjonizowały pojęcie estetyki w protetyce.

Ząb naturalny jest na tyle transparentny, że światło przechodzi przez całą jego grubość. Podobny efekt otrzymujemy przy uzupełnieniach pełnoceramicznych.
W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych w przeciwieństwie do koron porcelanowych na metalu unikamy również efektu sinego dziąsła, w okolicy szyjki zęba.

Ważną cechą koron pełnoceramicznych jest BIOKOMPATYBILNOŚĆ.
Badania wykazały, że na powierzchni cerconu stwierdza się występowanie i kondensację płytki bakteryjnej w stopniu znacznie mniejszym niż w przypadku szkliwa, cementu lub innego materiału służącego do odbudowy. Dzieje się tak dzięki idealnej gładkości powierzchni oraz elektrostatycznemu oddziaływaniu odlewu ze szkła ceramicznego.

W środowisku jamy ustnej stopy metali stosowane w uzupełnieniach protetycznych mogą ulegać korozji, wykazując działania toksyczne. Za wywołanie korozji odpowiedzialne są głównie jony metali nieszlachetnych. Reakcją na jony są objawy alergiczne. Zwykle dominują objawy miejscowe, np. zaczerwienienie dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cercon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu.

Dodatkową zaletą koron Cerkon jest: bardzo duża wytrzymałość i trwałość oraz niskie przewodzenie ciepła.

Przykładowa metamorfoza 4dent
leczenia protetycznego z wykorzystaniem koron

PRZED
PO

U Pacjenta wykonaliśmy korony i mosty kompozyt na cerkonie

dowiedz się więcej o pozostałych działach protetyki
4dent.pl - protetyka-korony

eksperci 4dent
protetyka

4dent.pl - Dorota Stania

dr n. med. Dorota Stania

Właściciel oraz kierownik medyczny Centrum 4dent, łączy cechy lidera zespołu i jednocześnie wybitnego lekarza. Jej specjalnością są: stomatologia estetyczna, protetyka, implantoprotetyka, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych oraz związane z nimi bóle głowy i bruksizm.

4dent.pl - Karolina Stelamańska-Poprawa

dr n. med. Karolina Stelmańska-Poprawa

Wiedza i doświadczenie oraz wyjątkowe wyczucie i cierpliwość sprawiają, że Pacjent czuje się bezpieczniej.

recenzje i opinie o 4dent