Korony – wykorzystywane są do odbudowy uszkodzonej lub całkowicie zniszczonej korony zęba, poprawy zębów przebarwionych lub martwych czy do wypełnienia szpar między zębami. Sprawdzają się w sytuacji, gdy ząb jest znacznie osłabiony, przez co mógłby się złamać. Korony rekonstruują zęby dając im nową ochronę. Swym wyglądem są niezwykle estetyczne.

Jest to rodzaj czapeczki zakładanej na stałe, na oszlifowany ząb. W zależności od wykorzystanego materiału wyróżniamy: korony Cerkon, korony porcelanowe, korony kompozytowe, korony metalowe licowane porcelaną.

Niezależnie od tego, czy ząb zniszczyła próchnica, czy też w inny sposób został uszkodzony, korona protetyczna pozwoli na zastąpienie zniszczonej części zęba najbardziej naturalnie wyglądającym, estetycznym, precyzyjnie wykonanym, i bezpiecznym uzupełnieniem. A co najważniejsze, wygląda zupełnie jak naturalny ząb. Korona odtwarza właściwy kształt fizjologiczny, przywraca prawidłową funkcję zgryzową, zapobiega złamaniu i zniszczeniu zęba.

Wysokie wymagania estetyczne stawiane uzupełnieniom protetycznym stały się powodem szeregu badań prowadzących do znalezienia rozwiązania protetycznego, które najlepiej będzie naśladowało naturalne szkliwo zęba. Dzięki nim uzyskane uzupełnienie protetyczne wykazuje takie same cechy jak naturalny ząb. Przez wzgląd na wysokie walory estetyczne uzupełnienia pełnoceramiczne proponowane są Pacjentom do rekonstrukcji uzębienia w strefie estetycznej. Cerkon czyli tlenek cerconu potocznie nazywany białym złotem ze względu na swoje doskonałe właściwości i wysoką wytrzymałość na zginanie znajduje coraz bardziej powszechne zastosowanie w odbudowach koron i mostów.

Korony pełnoceramiczne wykonane przez lekarzy i techników dentystycznych 4dent cechuje: NATURALNA TRANSPARENCJA, DOSKONAŁE EFEKTY ESTETYCZNE, GŁĘBIA BARW I PERFEKCYJNE DOPASOWANIE – korony pełnoceramiczne zrewolucjonizowały pojęcie estetyki w protetyce.

Ząb naturalny jest na tyle transparentny, że światło przechodzi przez całą jego grubość. Podobny efekt otrzymujemy przy uzupełnieniach pełnoceramicznych.
W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych w przeciwieństwie do koron porcelanowych na metalu unikamy również efektu sinego dziąsła, w okolicy szyjki zęba.

Ważną cechą koron pełnoceramicznych jest BIOKOMPATYBILNOŚĆ.
Badania wykazały, że na powierzchni cerconu stwierdza się występowanie i kondensację płytki bakteryjnej w stopniu znacznie mniejszym niż w przypadku szkliwa, cementu lub innego materiału służącego do odbudowy. Dzieje się tak dzięki idealnej gładkości powierzchni oraz elektrostatycznemu oddziaływaniu odlewu ze szkła ceramicznego.

W środowisku jamy ustnej stopy metali stosowane w uzupełnieniach protetycznych mogą ulegać korozji, wykazując działania toksyczne. Za wywołanie korozji odpowiedzialne są głównie jony metali nieszlachetnych. Reakcją na jony są objawy alergiczne. Zwykle dominują objawy miejscowe, np. zaczerwienienie dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cercon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu.

Dodatkową zaletą koron Cerkon jest: bardzo duża wytrzymałość i trwałość oraz niskie przewodzenie ciepła.

Licówki to uzupełnienia protetyczne, które są rozwiązaniem problemów z uśmiechem związanych z przebarwionymi, nierównymi a nawet lekko uszkodzonymi zębami. Pozwalają skorygować kształt, kolor, wielkość i położenie zębów. Ich ogromną zaletą jest niezwykła estetyka i  minimalna ingerencja w strukturę zęba podczas szlifowania.
Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane można je podzielić na: licówki porcelanowe i licówki kompozytowe. Po konsultacji wspólnie oceniamy, który rodzaj licówek najpełniej sprosta oczekiwaniom naszych Pacjentów.

Licówki są bardzo trwałe
i nie zmieniają kształtu ani barwy przez wiele lat.

Licówki porcelanowe
to płatki porcelany o grubości 0,3 – 0,8 mm wymagają niezwykłej precyzji i doświadczenia lekarza oraz najnowocześniejszego sprzętu. Za pomocą dobranych kolorystycznie cementów kompozytowych przyklejamy licówkę na stałe do zęba.
W przeciwieństwie do licówek kompozytowych są odporne na przebarwienia związane z osadzaniem się kamienia nazębnego i innych osadów.

Są bardzo trwałe i nie zmieniają kształtu ani barwy przez wiele lat.
Charakteryzują się również doskonałym efektem kosmetycznym, z którym nie mogą się równać jednolite w kolorze licówki kompozytowe. Jest to najlepszy sposób na odmłodzenie żółknących, ścierających się lub popękanych zębów.

Licówki mają bardzo naturalny wygląd.
Aby uzyskać w odcinku przednim szczęki lub żuchwy doskonały efekt kosmetyczny wskazane jest wykonanie od sześciu do dziesięciu licówek.  Przed wykonaniem licówek zalecamy wybielić wszystkie pozostałe zęby i dopasować licówki do nowego, już jaśniejszego, koloru. Jeżeli chcemy skorygować kształt i kolor jednego zęba, jest to również możliwe przy pomocy pojedynczej licówki.

Protezy zębowe stosowane są przy częściowych lub całkowitych brakach w uzębieniu. Wyróżniamy protezy całkowite i częściowe, a ze względu na przenoszenie sił przez protezę na kość, na protezy osiadające i nieosiadające.
Proteza całkowita jest protezą osiadającą i jest stosowana w przypadku bezzębia. Jest bardzo podobna do naturalnych zębów i daje komfort swobodnego uśmiechu. Z czasem jednak nawet bardzo dobrze dopasowana do podłoża proteza staje się luźniejsza, ponieważ podczas żucia siły przenoszone są na kość przez błony śluzowe, a nacisk ten powoduje zanikanie kości. Dlatego niezbędne są systematyczne wizyty kontrolne.

Poczuj się pewnie i uśmiechaj się częściej dzięki rozwiązaniom jakie daleje leczenie w 4dent Dorota Stania.

Warto również rozważyć inną metodę mocowania protezy niż tradycyjny klej.
W 4dent oferujemy Pacjentom osadzenie protezy na implantach. Wówczas proteza uzyskuje stabilne zamocowanie, które eliminuje jej przesuwanie się i wypadanie.
Najlepszym, pod względem komfortu i estetyki, rozwiązaniem przy braku uzębienia jest system mostów opartych na implantach. Ta trwała odbudowa protetyczna, bez konieczności wyjmowania, funkcjonuje jak własne zęby. Z zębami opartymi na implantach Pacjent może jeść, rozmawiać i śmiać się bez obaw, tak jakby miał swoje naturalne zęby. (przekierowanie do działu o implantach)

Proteza szkieletowa to precyzyjne uzupełnienia protetyczne. Jest to proteza o zredukowanej płycie, której szkielet metalowy odlewany jest w całości.
Aby zwiększyć stabilność, estetykę i komfort użytkowania protezy, stosuje się różne elementy retencyjne: zatrzaski, zasuwy korony teleskopowe, belki.
Protezy wykonuje się zwykle gdy nie można wykonać uzupełnienia stałego (mostu) lub gdy Pacjent nie chce szlifować zębów własnych i nie chce bądź nie może wszczepić implantów.

KONSEKWENCJE POSIADANIA BRAKÓW ZĘBOWYCH

Wielu Pacjentów niezwracających uwagi na zęby, które wymagają odbudowy protetycznej, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zaniedbania swojego uśmiechu. Do złych skutków posiadania ubytków zębowych można zaliczyć:

 • negatywną zmianę rysów twarzy, twarz wydaje się starsza i tym samym tworzy się na niej znacznie więcej zmarszczek
 • zniekształcenie twarzy
 • problemy związane z codzienną czynnością, jaką jest żucie pokarmu czego skutkiem również jest pogorszone trawienie
 • znacznie szybszy zanik wyrostków zębodołowych żuchwy i szczęki spowodowane właśnie brakiem uzupełnienia protetycznego
 • pogorszenie estetycznego wyglądu warg

Warto więc zadbać o swój uśmiech i skierować się ze swoim problemem do naszego Centrum Stomatologii w Katowicach. Dokładamy wszelkich starań w zakresie doboru kształtu i idealnego dopasowania protezy, bo tylko to gwarantuje, że Pacjent będzie w pełni usatysfakcjonowany.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE CODZIENNEGO FUNKCJONOWANIA POSIADAJĄC PROTEZĘ ZĘBOWĄ

Po założeniu protezy przez stomatologa można przez pewien czas odczuwać pewien dyskomfort spowodowany uczuciem posiadania obcego ciała w jamie ustnej (co jest całkowicie normalne). Prócz tego Pacjentowi może towarzyszyć problem z mówieniem i żuciem. Ważne jest, aby w tym czasie wykonywać proste ćwiczenia, które polegają na wyraźnym i powolnym artykułowaniu słów oraz dokładnym, obustronnym żuciu pokarmu dzieląc go na małe kęsy. Czynności te pozwolą w szybkim czasie przyzwyczaić się do posiadania protezy zębowej. Pamiętać też należy, aby w przypadku protez ruchomych nie zakładać ich okazjonalnie, gdyż w ten sposób nie będzie się w stanie do nich przyzwyczaić. Niezwykle ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej i protezy oraz systematyczne wizyty kontrolne w 4dent.

Wkłady Inlay i nakłady Onlay – to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego.

Wkłady Inlay i nakłady Onlay – wykonywane są z kompozytu, porcelany, bądź złota i stosowane najczęściej w sytuacjach, kiedy ubytek schodzi poniżej dziąsła, bądź byłby problem z odbudowaniem punktu stycznego z sąsiadującym zębem. Wkłady te wykonuje się w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków.
Onlay to trwała odbudowa zęba wykorzystująca istniejące, zdrowe fragmenty korony zęba . Zaś Inlay to wypełnienie wykonane poza jamą ustną, w pracowni protetycznej, na podstawie precyzyjnego modelu zęba uzyskanego z wycisku. Proces ten gwarantuje podobieństwo do własnego zęba, dokładność, estetykę i trwałość wypełnienia.

Zaczynamy od konsultacji.
Wsłuchujemy się w oczekiwania i marzenia Pacjenta o pięknym uśmiechu.

JAK PRZEBIEGA WYKONANIE INLAY / ONLAY

Wkłady / nakłady kompozytowe INLAY / ONALY w naszych gabinetach 4dent w Katowicach wykonujemy na dwóch wizytach poprzedzonych konsultacją i kompleksową diagnostyką.

PIERWSZA WIZYTA – na niej nasz stomatolog przygotowuje ząb i robi dokładny wycisk, który niezbędny jest do wykonania już zamierzonego wkładu / nakładu. Dostosowany jest odpowiedni kolor i używane wypełnienie tymczasowe.

DRUGA WIZYTA – specjalista zdejmuje tymczasowe wypełnienie i zastępuje je gotowym, przygotowanym uzupełnieniem zęba, które jest również odpowiednio polerowane. Następnie upewnia się, że Pacjent ma prawidłowy zgryz, oraz że jego uśmiech wygląda estetycznie i olśniewająco.

Bezpośrednia odbudowa estetyczna materiałem kompozytowym jest dobrą metodą przy małych ubytkach próchniczych jednakże w przypadku konieczności rekonstrukcji większej powierzchni żującej i powierzchni stycznych, nakłady i wkłady kompozytowe wykazują zdecydowanie większe zalety:

 • estetyczny i naturalny wygląd
 • trwałość i duża odporność na ścieranie
 • duża szczelność
 • znaczne i zdecydowane zredukowanie skurczu polimeryzacyjnego
 • łatwa możliwość naprawy
 • zachowanie struktury zęba

Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom unikamy często spotykanego nadmiernego szlifowania zębów i mimo, że jest czasochłonne, korzyści w postaci pozostawienia jak największej części zdrowego zęba są nieocenione.

Zastosowanie najwyższej jakości materiałów daje naszym Pacjentom gwarancję najwyższego poziomu estetyki oraz długotrwałych rezultatów.

Zaczynamy od konsultacji.
Wsłuchujemy się w oczekiwania i marzenia Pacjenta o pięknym uśmiechu.

Aby móc je wspólnie zrealizować przeprowadzamy dokładne badanie stomatologiczne oraz kompleksową diagnostykę 2D i 3D. Analizujemy uzyskane dane i na kolejnej wizycie proponujemy najlepsze z możliwych rozwiązań. Na podstawie dokumentacji fotograficznej dotychczasowych metamorfoz tłumaczymy specyfikę zabiegu i możliwości zmiany uśmiechu jakie daje wybrana metoda. Przedstawiamy szczegółowy plan leczenia z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych etapów.
Po akceptacji cały zespół zabiera się do pracy.

Uśmiechnięty i zadowolony Pacjent to nasz ulubiony etap planu leczenia.
Od tego momentu Pacjent zostaje pod naszą stałą opieką w ramach systemu re-call.

We just called to say how are You:)

Przykładowa metamorfoza 4dent
leczenia protetycznego z wykorzystaniem koron
Przykładowa metamorfoza 4dent
leczenia protetycznego z wykorzystaniem licówek
Przykładowa metamorfoza 4dent
leczenia protetycznego z wykorzystaniem protez
Przykładowa metamorfoza 4dent
leczenia protetycznego z wykorzystaniem wkładów inlay / onlay

PRZED
PO
U Pacjenta wykonaliśmy korony i mosty kompozyt na cerkonie
U Pacjentki wykonaliśmy licówki porcelanowe
U Pacjenta wykonaliśmy protezę górną na implantach
U Pacjenta wykonanaliśmy onlay kompozytowy w zębie 35 i zębie 36
dowiedz się więcej o pozostałych działach protetyki
protetyka-korony-4dent-Katowice

eksperci 4dent
protetyka

dr n. med. Dorota Stania

Właściciel oraz kierownik medyczny Centrum 4dent, łączy cechy lidera zespołu i jednocześnie wybitnego lekarza. Jej specjalnością są: stomatologia estetyczna, protetyka, implantoprotetyka, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych oraz związane z nimi bóle głowy i bruksizm.

dr n. med. Karolina Stelmańska-Poprawa

Wiedza i doświadczenie oraz wyjątkowe wyczucie i cierpliwość sprawiają, że Pacjent czuje się bezpieczniej.

recenzje i opinie o 4dent