leczenie kanalowe endodoncja katowice

periodontologia, chirurgia stomatologiczna

Zabiegi przeprowadzamy niezwłocznie i bezboleśnie gdyż zdrowie Pacjenta jest dla nas najważniejsze.

ikona 4dent

periodentologia w 4dent

to dział stomatologii zajmujący się chorobami przyzębia oraz schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej.

Jama ustna to nie tylko zęby. Otoczone są one zespołem tkanek zwanych przyzębiem. To dziąsło i kość, które utrzymują je w zębodole i chronią przez zakażeniem.

Badania wykazują że prawie każda osoba dorosła doświadcza choroby przyzębia. W początkowej fazie objawia się ona zapaleniem powierzchownej tkanki, czyli dziąsła lecz nieleczona najczęściej przechodzi w zapalenie przyzębia, które obejmuje głębiej położone struktury co w konsekwencji prowadzi do patologicznej ruchomości zębów i powolnej ich utraty.

Objawy, które powinny zaniepokoić Pacjenta to przede wszystkim:

 • krwawienie dziąseł

 • obrzęk dziąseł

 • zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach z ust

 • w zaawansowanych przypadkach ruchomość zębów.

U podstawy chorób przyzębia leżą bakterie beztlenowe bytujące w płytce nazębnej, która ulegając mineralizacji przekształca się w kamień nad i poddziąsłowy.

Pierwszą fazą leczenia zapalenia przyzębia jest czyszczenie zamknięte polegające na usunięciu złogów kamienia nad i poddziąsłowego przy użyciu narzędzi ultradźwiękowych z następowym wypolerowaniem powierzchni korzeni. Podczas zabiegu do kieszeni przyzębnych aplikowany jest żel odkażający. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym a wiec jest całkowicie bezbolesny.

W zaawansowanej chorobie konieczne są zabiegi mikrochirurgiczne polegające na czyszczeniu otwartym, które pozwalają pod kontrolą wzroku usunąć wcześniej niedostępny kamień poddziąsłowy oraz ziarninę zapalną. Dziąsło zaopatrywane jest szwami. W zależności od rodzaju ubytków kości podczas zabiegu istnieje możliwość aplikacji białek pochodnych szkliwa, które pobudzają kość do regeneracji. Po zabiegu pacjent może odczuwać jedynie nieznaczny dyskomfort.

Szynowanie periodontologiczne – aby zwiększyć stabilność już rozchwianych zębów łączymy je z nieruchomymi zębami sąsiednimi za pomocą specjalnego włókna szklanego impregnowanego żywicą, wraz z materiałem światłoutwardzalnym.

Test PET oparty na metodzie Real-Time PCR, jest ilościowym oraz jakościowym badaniem na obecność periopatogenów w kieszonkach dziąsłowych. Materiał do badania pobieramy za pomocą sączka, wprowadzając go do kieszonki przyzębnej na 10-20 sekund. Pozwala on na identyfikację bakterii oraz wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii.

W zakres leczenia periodontologicznego wchodzą również zabiegi mające na celu leczenie innych nieprawidłowości dziąsłowych jak :

 • wąska strefa dziąsła zrogowaciałego

 • nieprawidłowe przyczepy wędzidełek

 • recesje dziąsłowe- odsłonięte korzenie

 • cienki fenotyp dziąsła

 • uśmiech dziąsłowy

Zabieg przeszczepu nabłonkowego zarezerwowany jest do miejsc poza strefą estetyczną. Przeszczep nabłonkowo-łącznotkankowy pobrany z podniebienia wszywany jest w miejsce biorcze. Wskazania to:

 • dyskomfort podczas spożywania pokarmów i szczotkowania zębów związany z nieprawidłowymi przyczepami wędzideł

 • przed leczeniem ortodontycznym

 • przed wykonaniem poddziąsłowych uzupełnień na zębach otoczonych dziąsłem o cienkim biotypie

 • przed wykonaniem ruchomych uzupełnień protetycznych

 • celem poszerzenia strefy dziąsła zrogowaciałego w okolicy implantów

Pokrycie recesji dziąsła to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przesunięciu dziąsła i zakryciu odsłoniętej powierzchni korzenia. Najczęściej podczas zabiegu pobierany jest przeszczep tkanki łącznej z podniebienia celem pogrubienia fenotypu dziąsła co sprawia ze jest bardziej odporne na urazy.

Augmentacja dziąsła przed leczeniem ortodontycznym wykonywana jest kiedy istnieje ryzyko powstania dehiscencji kostnych i recesji tkanek miękkich. Zabieg związany jest z pobraniem przeszczepu łącznotkankowego z podniebienia i z wprowadzeniem go pod płat dziąsła celem jego pogrubienia.

Chirurgiczne wydłużenie korony klinicznej to zabieg stosowany celem odsłonięcia ubytku tkanek twardych zęba znajdujących się poddziąsłowo, co daje możliwość szczelnej odbudowy zęba. Wiąże się to z obniżeniem poziomu dziąsła i najczęściej kości.

Gingiwektomia i gingiwoosteoplastyka to zabiegi chirurgiczne wykorzystywane podczas korekty uśmiechu dziąsłowego, celem wydłużenia koron zębów. Najczęściej zabieg wykonywany jest w strefie estetycznej przed wykonaniem koron lub licówek protetycznych. W znieczuleniu miejscowym usuwany jest nadmiar tkanki dziąsłowej i/lub kostnej.

Hemisekcja to usunięcie tylko połowy zęba, która objęta jest stanem zapalnym. Najczęściej dotyczy zębów trzonowych żuchwy. Ząb wcześniej leczony jest endodontycznie. Pozwala na eliminację stanu zapalnego w okolicy furkacji – rozwidlenia korzeni zęba. Po zabiegu ząb wymaga odbudowy protetycznej.

Radektomia to usunięcie jednego z korzeni zęba z pozostawieniem jego korony. Najczęściej dotyczy zębów trzonowych szczęki. Ząb wcześniej leczony jest endodontycznie. Pozwala na eliminację stanu zapalnego w okolicy furkacji – rozwidlenia korzeni zęba.

ikona 4dent

przykładowe metamorfozy 4dent

periodontologii
i chirurgii stomatologicznej

chirurgia metamorfoza przed 4dent 72chirurgia metamorfoza po 4dent 72

U Pacjentki wykonaliśmy plastykę dziąsła

ikona 4dent

chirurgia stomatologiczna

w 4dent

przed każdym zabiegiem niezbędna jest konsultacja chirurgiczna – to pierwsza wizyta, na której kompleksowo diagnozujemy problem, z którym zgłosił się do nas Pacjent a następnie przygotowujemy precyzyjny plan leczenia

resekcja wierzchołków korzeni – polega na usunięciu wierzchołka korzenia zęba wraz z przewlekłymi zmianami okołowierzchołkowymi. Ogromną zaletą tego zabiegu jest możliwość wyleczenia zęba bez konieczności jego usunięcia

radektomia i hemisekcja – to usunięcie połowy zęba wraz z jednym korzeniem. W jamie ustnej pozostaje druga połowa, która pozwala na rekonstrukcję zęba za pomocą korony. Ząb taki też może być filarem mostu protetycznego

ekstrakcja – polega na usunięciu zęba z zębodołu. Zabieg ten wykonywany jest w naszych gabinetach stomatologicznych w Katowicach całkowicie bezboleśnie

podniesienie dna zatoki – zabieg wykonywany w przypadku, gdy w miejscu planowanego implantu lub kilku implantów jest zbyt cienka warstwa kości i trzeba ją uzupełnić materiałem kościozastępczym

ekstrakcja zatrzymanych zębów – zabieg ten przeprowadza się, gdy ząb nie może się prawidłowo wyrżnąć i przyjąć właściwego ustawienia w łuku zębowym

Recesje dziąsłowe, czyli obniżenie dziąseł z jednoczesnym odsłonięciem korzeni zębów są coraz częstszym problemem u naszych Pacjentów. Chirurgiczne zabiegi przywracające prawidłową linię dziąseł stały się bardzo istotne ponieważ w dzisiejszych czasach zwraca się uwagę nie tylko na kształt i kolor zębów, ale także na ich proporcję i relację względem zdrowego dziąsła.

ikona 4dent

komfortowe gabinety

w 4dent

Dzięki temu, że nasze gabinety prócz tego, że wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt specjalistyczny, mają wystrój dopracowany w najdrobniejszych detalach, nasi Pacjenci z pełnym zaufaniem, w pełnym komforcie, poddają się zaplanowanym zabiegom. Naszą dumą jest to, że nigdy jeszcze tego zaufania nie zwiedliśmy.

ikona 4dent

kompleksowa opieka

nad pacjentem w 4dent

W systemie re-call otaczamy troską Pacjentów nie tylko przed i w trakcie, ale przede wszystkim, po zabiegu.

Dla zachowania maksymalnego komfortu naszych Pacjentów, w 4dent przeprowadzamy zabiegi bez bólu i stresu. Prócz indywidualnie dobranych, tradycyjnych metod znieczulających stosujemy narkozę i sedację wziewną podtlenkiem azotu (gazem rozweselającym), więc jeżeli Ty lub Twoje Dziecko, odczuwacie silny lęk przed wizytą u stomatologa lub jeżeli macie nadpobudliwość nerwową i odruch wymiotny – jedna z powyższych metod znieczulających jest idealnym rozwiązaniem.

Każdy inaczej przechodzi okres tuż po zabiegu, dlatego indywidualnie podchodzimy do każdego Pacjenta. W zależności od potrzeb, ustalane są kolejne wizyty kontrolne. Jeszcze przed zabiegiem przekazujemy Pacjentowi pakiet informacji w jaki sposób ma się przygotować do zabiegu i jak postępować po jego zakończeniu.

Bogate doświadczenie, wiedza i wyspecjalizowany zespół są gwarancją tego, że 4dent jest w stanie podjąć się nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów.

4dent niesie pomoc Państwa zębom.

Każdy potrzebujący pomocy, niezwłocznie otrzyma ją w Centrum Stomatologii 4dent w Katowicach!

Jako jedni z nielicznych potrafimy pomóc i przynieść ulgę naszemu Pacjentowi nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach w rozsądnym terminie.

ikona 4dent

eksperci 4dent
periodontologii

i chirurgii stomatologicznej

4dent patrycja stelmańska

Patrycja Stelmańska-Bekus

Do swojej pracy podchodzi z zaangażowaniem i entuzjazmem, łącząc zamiłowanie do zawodu i doskonałą komunikację z Pacjentami, z profesjonalizmem i bogatą wiedzą. Jej celem jest nie tylko skuteczne, bezpieczne i bezbolesne leczenie, ale także budowanie więzi z Pacjentem, opartej na wzajemnym zaufaniu.

4dent chirurgia stomatologiczna katowice
leczenie próchnicy katowice 4dent
znieczulenia podtlenek azotu 4dent
Krzysztof Maćkowiak 4dent

Krzysztof Maćkowiak

Precyzja, perfekcja i profesjonalizm oraz skupienie z jakim słucha Pacjenta połączone z doświadczeniem i skutecznością działania dają gwarancję powodzenia wybranego planu leczenia.

implanty katowice 4dent
4dent chirurgia stomatologiczna katowice
ikona 4dent

recenzje i opinie 4dent

ikonka do recenzji facebook
Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tak profesjonalną, miłą i kompetentną obsługą jakiej doświadczyłem w gabinecie 4dent !
Na każdym etapie podjętego leczenia każdy z osobna był bardzo miły, pomocny oraz wykazywał się niesamowitą empatią
Bardzo polecam usługi 4dent !!!
Pacjent Martin, Opinie Facebook
ikonka do recenzji facebook

…mieszkam w Niemczech i dojeżdżam 950 km do Pani dr Dorotki – mogę tylko powiedzieć, że drugiego takiego wspaniałego zespołu nigdzie nie ma.
Z polecenia koleżanki 15 lat temu poznałam dr Dorotkę, to ona. Podarowała mi drugie życie z uśmiechem na twarzy no i pozbawiła mnie strachu przed dentystą,
To wstydliwy temat, ale niestety wiele ludzi nawet do dziś bardzo boi się wizyty w takich gabinetach ja do nich należałam. Nie potrafiłam opanować tego uczucia strachu, kiedy jednak poznałam panią Dorotke ona poprosiła mnie, żebym jej zaufała to nie było proste, ale dzień po dniu było lepiej, pani Doktor miała ze mną bardzo dużo pracy, ale efekt był taki, że kiedy spojrzałam do lusterka po zakończeniu to łzy popłynęły mi same – pomyślałam nareszcie mogę się naprawdę uśmiechać i okazać moje szczęście, a poza tym poznałam wspaniałego człowieka, który wiedział doskonale jak podejść do pacjentów z fobią.
Do dziś odwiedzam ten wspaniały zespół fachowców z panią Dorotka na czele.
Polecam z całego serca naprawdę warto oddać się pod opiekę takich wspaniałych specjalistów!!!

Pacjentka Ilona, Opinie Facebook
okonka do recenzji znany lekarz

Świetni specjaliści, profesjonalizm na każdym kroku! O przemiłej atmosferze nie wspomnę. Polecam z całego serca!

Pacjentka Monika, Opinia Znany Lekarz