Ortodoncja

ortodoncja 4dent Katowice

Ortodoncja w 4dent w Katowicach to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem oraz zapobieganiem wad zgryzu i nieprawidłowego ustawienia zębów u dzieci, młodzieży i dorosłych – krótką mówiąc, nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących leczenia tego typu problemów. Proste zęby, a zatem piękny uśmiech dodają nam atrakcyjności i pewności siebie. Leczenie ortodontyczne nie tylko poprawia nasza estetykę uśmiechu ale także, może zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy czy chorób przyzębia, często spowodowanych stłoczonymi, nieprawidłowo ustawionymi zębami.

Wykorzystujemy różne rodzaje aparatów ortodontycznych, stałe oraz ruchome – wyjmowane, w zależności od wieku i wady zgryzu pacjenta. Leczenie ortodontyczne (ortodoncja) wymaga cierpliwości, ponieważ cała faza korygowania zębów trwa około 2 lata, ale za to efekt jest zaskakująco równy.

 Zdrowy i piękny uśmiech bez wyrzeczeń – niewidzialne aparaty ortodontyczne – zapraszamy do zapoznania się z systemem Invisalign.

OBJAWY WSKAZUJĄCE NA POTRZEBĘ WIZYTY U ORTODONTY

  • u dzieci: asymetryczne rysy twarzy, wada wymowy, notorycznie otwarta buzia i oddychanie ustami, cofnięcie żuchwy i inne widoczne wady zgryzu, obgryzanie paznokci, ołówków czy ssanie palca
  • u dorosłych: ścieranie się zębów i zgrzytanie nimi, uporczywe i nadmierne odkładanie się kamienia na zębach, asymetria zębów, stłaczanie się zębów, zgryz krzyżowy i inne

Zauważając przynajmniej jedną z powyższych objawów lub inne zbliżone, niezbędna jest wizyta u specjalisty ortodonty, który zaleci odpowiedni typ aparatu.

4dent proponuje kilka rodzajów aparatów:

  • aparaty ruchome – z możliwością samodzielnego zdejmowania o dowolnej porze
  • aparaty stałe – bez możliwości zdejmowania (zdejmować i korygować może tylko ortodonta)

PRZEBIEG LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

Pierwszy etap – konsultacja i diagnostyka.

1. Nasz ortodonta przeprowadza wywiad z Pacjentem w celu poznania i zrozumienia jego potrzeb oraz oczekiwań. Kolejno po wstępnych ustaleniach pobierany jest wycisk niezbędny do wykonania modeli gipsowych pomagających w dokładnych pomiarach uzębienia. W celu uzyskania jeszcze dokładniejszej diagnozy wykonywane są również zdjęcia RTG: teleradiogram i ortopantomogram.

2. Drugi etap – plan leczenia.

Specjalista z centrum stomatologicznego 4dent szczegółowo omawia zalecany plan leczenia, dobiera odpowiedni aparat ortodontyczny i przedstawia Pacjentowi koszty związane z całym leczeniem. Po akceptacji przez Pacjenta wszystkich ustaleń, można przystąpić do głównego etapu leczenia.

 3. Trzeci etap – założenie aparatu ortodontycznego.

Kolejną fazą leczenia jest założenie pacjentowi odpowiedniego dla niego aparatu ortodontycznego. Zabieg ten jest kompletnie bezbolesny, dzięki temu Pacjent czuje pełen komfort w trakcie zakładania aparatu.

4. Czwarty etap – wizyty kontrolne.

Po założeniu aparatu w trakcie okresu leczenia (około 2 lat) odbywają się niezbędne wizyty kontrolne, na których nasz ortodonta poprawia stan aparatu i sprawdza, czy leczenie przebiega prawidłowo. Ilość wizyt jest ustalana indywidualnie w zależności od potrzeb i stopnia zaawansowania przeprowadzanego leczenia.

5. Piąty etap – zdjęcie aparatu i wizyty kontrolne.

Ortodonta odpowiednio zdejmuje aparat i wykonuje porównanie prostych zębów z tymi przed leczeniem ortodontycznym. Ewentualnie w razie potrzeb wykonywane są zdjęcia fotograficzne i RTG. Następnie przydzielana jest płyta retencyjna, która ma na celu utrzymanie osiągniętego efektu. Na sam koniec specjalista przekazuje Pacjentowi istotne informacje dotyczące utrzymania oraz dbania o swój uśmiech i zaleca okres, w którym Pacjent powinien wrócić na wizytę kontrolną.

PORADY DOTYCZĄCE CODZIENNEGO FUNKCJONOWANIA W APARACIE ORTODONTYCZNYM

Początkowo posiadanie aparatu może być nieco uciążliwe z racji tego, że jama ustna musi przyzwyczaić się do ciała obcego. Zalecane jest, aby przez pierwsze dni jeść pokarm o papkowatej konsystencji. Przez cały okres posiadania aparatu należy wyjątkowo uważnie dbać o higienę jamy ustnej, zębów i całego aparatu. Pamiętać też trzeba o dokładnym szczotkowaniu zębów i nitkowaniu ich oraz przestrzeni w aparacie ortodontycznym.

Ortodoncja to nasza specjalność. Posiadamy w naszym zespole najlepszych ortodontów w Katowicach, którzy zadbają o Państwa uśmiech, aby był on piękny i równy, bo przecież proste zęby to wyznacznik naszej atrakcyjności.

NASI EKSPERCI: