ortodoncja
aparaty stałe

Proste zęby, a zatem piękny uśmiech dodają nam atrakcyjności i pewności siebie.Leczenie ortodontyczne nie tylko poprawia nasza estetykę uśmiechu ale także, może zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy czy chorób przyzębia, często spowodowanych stłoczonymi, nieprawidłowo ustawionymi zębami.

Ortodoncja w 4dent w Katowicach to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem oraz zapobieganiem wad zgryzu i nieprawidłowego ustawienia zębów. Leczymy dzieci, młodzież i dorosłych – krótko mówiąc, dla nas, nie ma ograniczeń wiekowych.

Wykorzystujemy różne rodzaje aparatów ortodontycznych, w zależności od wieku i wady zgryzu Pacjenta. Leczenie ortodontyczne wymaga dyscypliny i cierpliwości, ponieważ cała faza korygowania zębów trwa od roku do około dwóch lat. Ale na taki efekt naprawdę warto poczekać!

Objawy wskazujące na potrzebę wizyty u ortodonty

u dzieci: asymetryczne rysy twarzy, wada wymowy, notorycznie otwarta buzia i oddychanie ustami, cofnięcie żuchwy i inne widoczne wady zgryzu, obgryzanie paznokci, ołówków czy ssanie palca
u dorosłych: ścieranie się zębów i zgrzytanie nimi, uporczywe i nadmierne odkładanie się kamienia na zębach, asymetria zębów, stłaczanie się zębów, zgryz krzyżowy
Zauważając przynajmniej jedną z powyższych objawów lub inne zbliżone, niezbędna jest wizyta u specjalisty ortodonty, który zaleci odpowiedni typ aparatu.
Nasi Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie ponieważ żaden z wymienionych objawów nie umknie naszemu lekarzowi prowadzącemu. On niezwłocznie poinformuje, że niezbędna jest konsultacja ortodontyczna.

4dent proponuje kilka rodzajów aparatów:

 • aparaty ruchome – z możliwością samodzielnego zdejmowania o dowolnej porze
 • aparaty stałe – bez możliwości zdejmowania (zdejmować i korygować może tylko ortodonta)
 • innowacyjny System Invisalign® więcej >>>

zdrowy i piękny uśmiech bez względu na wiek i płeć

Przebieg leczenia ortodontycznego

 1. Pierwszy etap – konsultacja i diagnostyka
  Nasz ortodonta przeprowadza wywiad z Pacjentem w celu poznania i zrozumienia jego potrzeb oraz oczekiwań. Kolejny etap to kompleksowa diagnostyka 2D i 3D, wykonujemy skan uzębienia lub pobierany jest wycisk niezbędny do wykonania modeli pomagających w dokładnych pomiarach uzębienia.
 2. Drugi etap – plan leczenia
  Specjalista z Centrum Stomatologii 4dent szczegółowo omawia plan leczenia, dobiera odpowiedni aparat ortodontyczny i przedstawia Pacjentowi koszty związane z całym leczeniem. Po akceptacji przez Pacjenta wszystkich ustaleń, można przystąpić do głównego etapu leczenia.
 3. Trzeci etap – założenie aparatu ortodontycznego
  Kolejną fazą leczenia jest założenie Pacjentowi odpowiedniego dla niego aparatu ortodontycznego. Zabieg ten jest kompletnie bezbolesny, dzięki temu Pacjent czuje pełen komfort w trakcie zakładania aparatu. Odpowiadamy na wszystkie pytania, udzielamy rad dotyczących codzienności z aparatem ortodontycznym.
  Informujemy, że warunkiem powodzenia jest stosowanie się do zaleceń i stawianie się na wizyty kontrolne.
 4. Czwarty etap – wizyty kontrolne
  Po założeniu aparatu w trakcie okresu leczenia odbywają się niezbędne wizyty kontrolne, na których nasz ortodonta poprawia stan aparatu i sprawdza, czy leczenie przebiega prawidłowo. Ilość wizyt jest ustalana indywidualnie w zależności od potrzeb i stopnia zaawansowania przeprowadzanego leczenia.
 5. Piąty etap – zdjęcie aparatu i wizyty kontrolne
  Ortodonta odpowiednio zdejmuje aparat i wykonuje porównanie prostych zębów z tymi przed leczeniem ortodontycznym.
  Po zakończeniu leczenia ortodontycznego rozpoczynamy, niezbędny do utrzymania uzyskanego efektu, etap leczenia retencyjnego. Wykonujemy indywidualnie dla danego Pacjenta retainer. Na sam koniec specjalista przekazuje Pacjentowi istotne informacje dotyczące pielęgnacji nowego, pięknego i zdrowego uśmiechu.

Porady dotyczące codziennego funkcjonowania w aparacie ortodontycznym

Początkowo posiadanie aparatu może być nieco uciążliwe z racji tego, że jama ustna musi przyzwyczaić się do ciała obcego. Zalecane jest, aby przez pierwsze dni jeść pokarm o papkowatej konsystencji. Przez cały okres posiadania aparatu należy wyjątkowo uważnie dbać o higienę jamy ustnej, zębów i całego aparatu.
Niezbędne są systematyczne wizyty kontrolne oraz zabiegi profesjonalnego oczyszczania zębów i aparatu w gabinecie.

Ortodoncja to nasza misja.
Posiadamy w naszym zespole lekarzy, którzy z pasją zadbają o Państwa uśmiech, aby był piękny i równy. Wszak zdrowe i białe zęby to nasz niepodważalny atut.

Zobacz film o leczeniu ortodontycznym
aparatem stałym w 4dent

eksperci 4dent
ortodoncja - aparaty stałe

Katarzyna Sorek-Mellem

W pracy na pierwszym miejscu stawia na uśmiech, komfort i zadowolenie Pacjentów.

czytaj więcej >>>

Marek Beyga

Specjalista ortodoncji dzięki swojej specjalistycznej wiedzy oraz wieloletniemu doświadczeniu w dziedzinie ortodoncji potrafi znaleźć rozwiązanie i najlepszy plan leczenia nawet najbardziej skomplikowanych wad zgryzu.