4dent.pl - bruksizm - wady zgryzu

leczenie dysfunkcji narządu żucia, bruksizm

Leczenie dysfunkcji narządu żucia to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką i leczeniem Pacjentów pod kątem układu stomatognatycznego, czyli takiego, który obejmuje całą jamę ustną, część twarzową czaszki i wszystkie powiązane z nią struktury.
Definiując również dysfunkcje, można określić, że są to zaburzenia czynności o charakterze psychogennym. Określane są jako „zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem a występujące pod postacią somatyczną”. Zawrotne tempo dnia codziennego, stres i brak czasu na relaks prowadzą do rozwoju zaburzeń psychosomatycznych.

Pacjent cierpiący na uciążliwe bóle głowy zazwyczaj udaje się do neurologa lub laryngologa. Często jednak zdarza się, że nie otrzymuje on tam przyczynowej pomocy, lecz tylko leczenie objawowe, które wiąże się z mnóstwem dodatkowych badań niewyjaśniających jednak przyczyny jego choroby. Pacjent narażony zostaje na spożywanie coraz to większych dawek środków przeciwbólowych, które przy nieprawidłowej diagnozie trwać może latami. Warto jednak w tej sprawie zaczerpnąć również wiedzy dentystów, gdyż jak wiadomo wiele różnych problemów zdrowotnych może mieć swoje źródło w chorobach zębów i jamy ustnej. Specjalista z Centrum Stomatologii 4dent zwróci uwagę na objawy, jakie u Państwa występują i postawi odpowiednią diagnozę.

Objawy wskazujące na dysfunkcję narządu żucia:

  • ból w okolicach twarzy, głowy i szyi
  • ograniczone otwieranie ust i trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych w czasie ruchu żuchwy
  • zgrzytanie zębami (bruksizm)
  • inne parafunkcje w obrębie jamy ustnej (np. nagryzanie języka, warg, policzków)
Jeżeli cierpią Państwo z powodu wymienionych powyżej dolegliwości, to Centrum 4dent pomoże je wyleczyć i poradzić jak na przyszłość zapobiec uciążliwym objawom ze strony stawów skroniowo-żuchwowych oraz bólom głowy wynikającym z promieniowania przeciążeń mięśni żwaczowych i stawów.

Kładziemy nacisk na diagnostykę dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia

Dysfunkcje narządu żucia są przyczyną bólu głowy u dzieci i dorosłych, dlatego szczególną uwagę przywiązujemy do profilaktyki i leczenia bruksizmu. Prawidłowo przeprowadzone badanie czynnościowe narządu żucia pozwala nam wykryć te zaburzenia jeszcze we wczesnej przedklinicznej fazie.

Leczenie i profilaktyka stomatologiczna

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powstawaniu dysfunkcji narządu żucia jest stosowanie profilaktyki stomatologicznej niedopuszczającej do powstania ubytków w uzębieniu.

Pacjenci, którzy zgłoszą się do Centrum 4dent z niekompletnym uzębieniem, mogą liczyć na pomoc naszych specjalistów z takich dziedzin stomatologii jak:

stomatologia zachowawcza dorosłych i dzieci

ortodoncja i system Invisalign

endodoncja mikroskopowa

chirurgia stomatologiczna

protetyka-korony-4dent-Katowiceprotetyka i stomatologia estetyczna

implanty_ikonaimplantologia i implantoprotetyka


Już nie muszą Państwo tracić swojego cennego czasu na częste wizyty u różnych specjalistów w różnych miejscach oraz nie muszą Państwo czekać nawet miesiącami na dostępny termin wizyt. W 4dent działamy kompleksowo, komfortowo, szybko i skutecznie.
4dent.pl - bruksizm - wady zgryzu

eksperci 4dent
bruksizm

4dent.pl - Dorota Stania

dr n. med. Dorota Stania

Właściciel oraz kierownik medyczny Centrum 4dent, łączy cechy lidera zespołu i jednocześnie wybitnego lekarza. Jej specjalnością są: stomatologia estetyczna, protetyka, implantoprotetyka, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych oraz związane z nimi bóle głowy i bruksizm.

czytaj więcej >>>